Czy konstrukcje reklamowe mogą być elementem sztuki ulicznej?

Konstrukcja reklamowa - billboard.com.pl

Współczesna reklama pełni wiele funkcji – ekonomiczną, kulturową oraz estetyczną. Umożliwia to zatem rozpatrywanie jej jako sztuki. Mówi się w tym przypadku o sztuce użytkowej. Oto co warto wiedzieć na ten temat.

Zobacz również: Ile kosztuje billboard? – cena wynajmu i zakupu billboardu

Czym w świetle prawa jest konstrukcja reklamowa?

Z treści artykułu 3 podpunkt 3 ustawy – Prawo Budowlane, wynika że wolnostojące i trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, są w rozumieniu prawa budowlanego obiektami budowlanymi.

Taka kwalifikacja inwestycji, pociąga za sobą obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że konstrukcja nie może być elementem sztuki. Sztuka jest dziś pojęciem bardzo szerokim i nawet surowe regulacje prawne nie muszą z góry jej przyćmić.

Jak konstrukcje reklamowe mogą wpływać na wizerunek miejsca?

Konstrukcje reklamowe mają istotny wpływ na wizerunek miejsca, w jakim się znajdują. Ma to odzwierciedlenie zarówno w lokalnej społeczności, jak i w oczach osób odwiedzających. Reklamy mają ogromną moc przekazu. Wpływają na postrzeganie danego miejsca jako atrakcyjnego.

Reklamy mogą skupiać się na unikalnych cechach danego miejsca i podkreślać przy tym jego kulturę, tradycję, historię, czy krajobraz. Poprzez billboardy wielkoformatowe można przekazywać wartości społeczne i kulturowe danego obszaru. Mogą one wpływać także na postrzeganie jakości usług, dostępności infrastruktury turystycznej czy lokalnych atrakcji.

Czy reklamy mogą być traktowane jako sztuka? Dlaczego?

Reklamy często łączą w sobie różne elementy. Może to być: kreatywność, estetyka, narracja i emocje, które mają za zadanie przekazać daną treść w sposób przyciągający uwagę. 

Kreatywne konstrukcje reklamowe zawierają elementy artystyczne, takie jak: unikalne kompozycje wizualne, chwytliwe hasła, przemyślanie skomponowane kolory i dźwięki w celu wywołania określonych emocji. Często ma tu miejsce także eksperymentowanie z formą i stylem. Niektóre kampanie reklamowe zdobywają nagrody za kreatywność i innowacyjność, co podkreśla ich wartość artystyczną.

Warto tutaj zauważyć, że głównym celem reklamy jest zazwyczaj promowanie produktu lub usługi, a nie czysto artystyczne wyrażenie. Niemniej jednak, granice między reklamą a sztuką mogą być płynne, a niektóre reklamy są postrzegane jako dzieła sztuki, które wpływają na kulturę i społeczeństwo.

Jaki jest potencjał konstrukcji reklamowych jako elementów sztuki ulicznej?

Regularne i skuteczne kampanie reklamowe mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości danego miejsca oraz zwiększyć jego rozpoznawalność, co może skutkować większym zainteresowaniem ze strony turystów czy inwestorów.

Wprowadzenie sztuki do przestrzeni publicznej, zwłaszcza w formie reklam na billboardach, umożliwia artystom zdobycie zainteresowania większej publiczności. To może być sposobem na pokonanie barier związanych z tradycyjnymi galeriami sztuki. Umieszczenie reklamy w artystycznym wydaniu, na przykład poprzez modyfikacje graficzne lub dodanie artystycznego przesłania, może zmienić jej znaczenie. To pozwala na eksperymentowanie z istniejącymi symbolami i treściami reklamowymi.

Planując jakąkolwiek kampanię reklamową, warto jednak pamiętać, że wykorzystanie reklam w sztuce ulicznej może budzić kontrowersje związane z prywatnością, prawami autorskimi i regulacjami dotyczącymi przestrzeni publicznej. Ważne jest, aby artysta był świadomy tych kwestii i respektował zasady etyczne panujące w danej społeczności.

Podoba Ci się nasz content? Podziel się nim!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp