Czym różni się baner od billboardu?

Reklama przy autostradzie do wynajęcia

Bardzo często słyszymy takie nazwy jak baner, bilbord, lecz czy tak naprawdę wiemy, co one oznaczają? Jaka jest różnica pomiędzy tym nazewnictwem, a może oznaczają to samo? W celu pogłębienia swojej wiedzy z zakresu reklam wielkoformatowych zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Co to jest  billboard?

Billboard to duża, ogólnodostępna tablica informacyjna, umieszczona w widocznym miejscu. Zazwyczaj jest w formie planszy lub tablicy. Wykorzystywany jest w celach marketingowych i informacyjnych. Głównym zadaniem billboardu jest promocja marki. Najczęściej billboardy reklamowe lokalizowane są w widocznych miejscach, aby były widoczne dla jak największej grupy odbiorców, np. przy autostradach, ruchliwych drogach, centrach miast, a także na środkach komunikacji miejskiej.

Główną cechą billboardów jest wielkość. Ich duże rozmiary przyciągają uwagę, dlatego niezwykle ważny jest pomysłowy projekt. Na rynku dostępnych jest wiele formatów billboardów, np. tradycyjne plansze, tablice cyfrowe czy billboardy świetlne. Na billboardach możemy zauważyć wyraziste przekazy reklamowe, aby były łatwe do odczytania podczas jazdy samochodem. 

Baner – czym on jest ?

Jeżeli zastanawiasz się, czym jest baner- nie pozostaje nic innego, jak zaspokojenie swojej ciekawości definicją. 

Baner – jest to rodzaj reklamy, bądź przekazu, najczęściej wielkoformatowy, który został wydrukowany na płachcie materiału, który wykonany jest ze specjalnego tworzywa. Celem baneru jest zachęcenie klienta do zakupu reklamowanych towarów lub usług.

Baner a billboard, jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy banerem a bilbordem polega na sposobie prezentacji treści reklamowych, bądź informacyjnych. 

Baner przedstawiany jest na płachcie, natomiast billboard jest to druk na tablicy. Jeżeli chodzi o cel i przeznaczenie, nie mamy tutaj różnicy. Kolejną różnicę pomiędzy banerem a bilbordem, możemy zobaczyć w cenie, która składa się z kilku aspektów.

Banery, możemy umieszczać w dowolnym miejscu, oraz dodatkowym ich atutem jest to, że są wielokrotnego użytku. Najczęściej umieszczane są na powierzchniach budynków lub ogrodzeniach.

Przy wyborze tego rodzaju reklamy musimy pamiętać nie tylko o kosztach baneru, lecz również o kosztach montażu, oraz kosztach wynajmu powierzchni, gdzie baner ma zostać umieszczony.

Billboard jest popularnym narzędziem reklamowym. Stosunkowo plakat o dużych rozmiarach jest tani, trwały oraz odporny na warunki atmosferyczne. Billboardy często są wykorzystywane jako reklamy przy autostradach ze względu na swój rozmiar. Samo wytworzenie billboardu nie jest bardzo drogie, natomiast należy również pamiętać o dostępności oraz cenie wynajmu tablic, gdzie billboard może być zamontowany.

Podział bilbordów reklamowych

Bilbordy możemy podzielić ze względu na metody mocowania, rodzaje konstrukcji, na których są montowane oraz ze względu na układ tablic.

Podział billboardów ze względu na metody mocowania:

  • Bilbordy ścienne- tablice, które są zamontowane na ścianach budynków, nie potrzebują dodatkowych konstrukcji wzmacniających.
  • Bilbordy przestawne- tablice, które znajdują się na ziemi, obciążone balastem. Muszą zawierać bezpieczną i stabilną konstrukcję, która wykonana zostanie przez sprawdzoną firmę.
  • Bilbordy związane z gruntem- betonowe, przymocowane do podłoża. Najpierw wykopane są dziury, następnie podłoże zostaje zabetonowane. W tym przypadku wymagane jest pozwolenie na budowę.

Podział ze względu na rodzaj konstrukcji:

  • Billboard na jednej nodze-  często powstają na nim bilbordy o dużych gabarytach tak jak megabordy premium
  • Billboard na dwóch nogach- podstawa stworzona z dwóch słupów

Podział ze względu na układ tablic:

  • Jednostronne tablice
  • Dwustronne tablice w wariancie H
  • Dwustronne tablice w wariancie V.

Baner czy billboard? Podsumowanie różnic

Podsumowując, baner i billboard to dwie formy reklamy zewnętrznej, które różnią się przede wszystkim formą wykonania. Baner wykonany jest z miękkiego materiału i może być zawieszony lub rozpięty, natomiast billboard to sztywna plansza lub tablica.

Kolejne różnice to:

Miejsce ekspozycji – banery umieszcza się na budynkach, ogrodzeniach, billboardy przy drogach, na specjalnych konstrukcjach.
Koszty – banery są tańsze w produkcji, ale wymagają dodatkowych opłat za wynajem miejsca. Billboardy droższe w wykonaniu, ale nie płaci się za lokalizację.
Trwałość – banery są mniej odporne na warunki atmosferyczne. Billboardy wytrzymują dłużej.
Elastyczność – banery łatwiej wymienić i przenieść w inne miejsce. Billboardy wymagają demontażu.

Wybór między banerem a bilbordem zależy od celów kampanii reklamowej, budżetu i preferowanych lokalizacji. Obie formy mogą skutecznie zapewnić dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Podoba Ci się nasz content? Podziel się nim!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp