Ile reklam dziennie widzi człowiek?

Ile reklam dziennie widzi człowiek?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile reklam naprawdę przetwarzasz każdego dnia? Od billboardów na ulicach po banery na stronach internetowych – przekazy reklamowe bombardują nas z każdej strony. Tymczasem to  świadomość reklamowa ma kluczowy wpływ na nasze zachowania konsumenckie.

Ile reklam widzimy każdego dnia?

Przeciętna liczba reklam, z którymi stykamy się każdego dnia, jest trudna do oszacowania i zależy od wielu czynników.

  • Miejsce zamieszkania: Osoby mieszkające w dużych miastach są zazwyczaj narażone na większą liczbę reklam niż osoby mieszkające na wsi.
  • Styl życia: Osoby, które dużo korzystają z mediów społecznościowych, oglądają telewizję lub przeglądają internet, są narażone na większą liczbę reklam niż osoby, które tego nie robią.
  • Zawód: Niektóre zawody, takie jak marketing czy sprzedaż, wiążą się z większą ekspozycją na reklamy.

Szacunki dotyczące liczby reklam, z którymi stykamy się codziennie, wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy.

  • Niektóre badania sugerują, że przeciętna osoba w Polsce widzi około 5000 reklam dziennie.
  • Inne badania wskazują na liczbę nawet 10 000 reklam dziennie.

Należy jednak pamiętać, że większość z tych reklam jest przetwarzana bezrefleksyjnie i nie zawsze jesteśmy świadomi, że je widzieliśmy.

  • Badania pokazują, że ludzie zapamiętują tylko niewielką część reklam, z którymi się stykają.
  • Większość reklam jest ignorowana lub przetwarzana powierzchownie.

Dodatkowe czynniki wpływające na liczbę reklam, z którymi się stykamy:

  • Używanie blokad reklam: Osoby korzystające z blokad reklam widzą mniej reklam.
  • Płeć: Badania sugerują, że kobiety są narażone na więcej reklam niż mężczyźni.
  • Wiek: Młodsi ludzie są zazwyczaj narażeni na więcej reklam niż starsi.

Czy jesteśmy przytłoczeni reklamami?

Współcześnie konsumenci narażeni są na bardzo wiele bodźców płynących do nich każdego dnia. Można powiedzieć, że jesteśmy przytłoczeni reklamami. Reklamy są wszechobecne w naszym otoczeniu zewnętrznym. Są to nie tylko billboardy reklamowe widoczne na ulicach. Kuszące oferty pojawiają się także w telewizji, radiu, internecie, prasie, w sklepach i wielu innych miejscach. W miarę rozwoju technologii reklamy stają się coraz bardziej wyszukane i skuteczne w przyciąganiu naszej uwagi.

Ta ogromna ilość reklam może prowadzić do zjawiska określanego jako zatłoczenie reklam, w którym konsumenci odczuwają trudności w selekcji i zapamiętaniu istotnych informacji z reklam, ze względu na nadmiar dostępnych treści.

Warto zauważyć, że nie wszyscy reagują na reklamy w ten sam sposób. Niektórzy konsumenci są bardziej podatni na wpływ reklamowy niż inni, a wiele reklam może być postrzeganych jako irytujące lub nieistotne. Jedni spędzają więcej czasu na oglądaniu komunikatów w sieci, na innych zaś bardziej zadziała reklama przy autostradzie, dlatego firmy starają się coraz bardziej dostosować swoje strategie reklamowe do indywidualnych preferencji i zachowań konsumentów.

Jak reklamy wpływają na nasze decyzje zakupowe?

Choć reklamy są nieodłącznym elementem naszego życia konsumenckiego i jesteśmy zalewani nimi z każdej strony, w rzeczywistości mogą one przynosić wiele korzyści. Liczy się przede wszystkim odpowiednia świadomość reklamowa. Reklamy mogą kształtować nasze preferencje poprzez wywoływanie pozytywnych skojarzeń z produktem lub marką. Regularne widzenie reklam może sprawić, że zaczynamy postrzegać dany produkt jako bardziej atrakcyjny w porównaniu z konkurencją.

Sugerując się reklamą, należy zwracać uwagę na możliwe zagrożenia z niej płynące. Często reklamy działają na podświadomość i wpływają tym samym na nasze zachowanie bez świadomej kontroli. Dźwięki, kolory, słowa kluczowe i inne elementy reklam mogą aktywować w nas skojarzenia i wpływać na decyzje zakupowe, które nie zawsze są mądre i odpowiednio przemyślane.

Świadomość reklamowa – jak ją w sobie kształtować?

Świadomość reklamowa to zdolność świadomego rozpoznawania i rozumienia reklam oraz ich wpływu na nasze zachowanie i decyzje zakupowe. Istnieje kilka sposobów na to, aby ją w sobie wypracować. Oto najważniejsze z nich:

  • umiejętność krytycznego myślenia – jest to zdolność do zastanawiania się, jakie cele ma reklama i jakie techniki manipulacyjne są wykorzystywane w celu przekonania nas do zakupu. Należy analizować to, co może być ukryte za reklamą i czy przedstawione informacje są rzetelne;
  • badanie źródeł informacji – zanim zdecydujemy się na dany zakup, warto sprawdzać, kto jest nadawcą reklamy i czy ma on wiarygodność w danej dziedzinie. Często reklamy są opłacane przez firmy, które chcą promować swoje produkty, dlatego warto sprawdzać niezależne źródła informacji, aby uzyskać pełniejszy obraz;
  • kontrola czasu poświęcanego na oglądanie reklam – warto jest ograniczać czas spędzany na oglądaniu reklam poprzez korzystanie z technologii, które umożliwiają blokowanie reklam online lub oglądanie telewizji na żądanie, gdzie można przewijać reklamy. Można także unikać miejsc, gdzie reklamy są szczególnie nachalne;

edukacja w dziedzinie technik manipulacyjnych – zdobywanie wiedzy na temat technik marketingowych i manipulacji reklamowej pozwoli lepiej zrozumieć przekaz, z jakim się mierzymy. Istnieje wiele źródeł, które oferują wiedzę na temat psychologii reklamy, strategii marketingowych i sposobów, w jakie firmy starają się wpłynąć na nasze zachowanie.

Podoba Ci się nasz content? Podziel się nim!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp