Co oznacza słowo billboardy?

Co oznacza słowo billboard

Billboardy to nic innego jak tablice reklamowe, będące dużymi pod względem wymiarów reklamami, konstrukcjami o celu marketingowym. To kategoria reklam skupiająca różnej wielkości i formy reklamy zwykle przy drodze, bądź w ciągach komunikacji pieszej reklamy wielkoformatowe.

Geneza billboardów

Od wielu już lat billboardy są popularną formą reklamy zewnętrznej. Agencje reklamowe dbają o to, aby przestrzenie reklamowe były atrakcyjne, w dobrej widocznej lokalizacji, a coraz częściej widoczne również nocą dzięki podświetleniu tablicy. Popularną formą billboardów są reklamy przy autostradzie.

Geneza billboardów wywodzi się od dawnych publikacji drukowanych, początkowo ulotek, z czasem czasopism zawierających reklamę wizualną. Definicja słowa billboard to dosłownie tablica, faktycznie billboardy to tablice na których są naklejane plakaty reklamowe.

Standardowo przyjęło się, iż billboard to tablica licząca co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych, mniejsze powierzchnie określane są mianem tablic reklamowych.

Jak napisać billboard?

Konstrukcje reklamowe typu billboard znamy wszyscy, doskonale jesteśmy w stanie je opisać, jednak czy potrafimy poprawnie zapisać to słowo? Jako, że billboardy przywędrowały do nas zza oceanu, również ich nazewnictwo ma pochodzenie w języku angielskim. Spolszczenie występuje potocznie w slangu agencji reklamowych, jednak oficjalnie słowo billboard nie doczekało się polskiego tłumaczenia ani odpowiednika.

By uniknąć błędu w pisowni używa się także inne określenia na billboard posługując się określeniem tablica, ścianka, czy pylon. Nie tylko znaczenie słowa billboard budzi wątpliwości i rodzi wiele nieścisłości, ale problematyczna jest również pisownia. Billboard piszemy poprawnie jesli piszmemy zgodnie z pisownia angielską, wiele osób usiłuje pisać po polsku bilbord, jednak nie jest to poprawne. Spotyka się także pisownię bilboard.

Co oznacza słowo billboardy? Czy ma to znaczenie dla reklamy?

Znaczenie słowa w kontekście tego czym jest i jaki ma cel billboard jest drugorzędna. Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa billboard zgodne z popularnym znaczeniem słowa to reklama wielkopowierzchniowa, konstrukcja stalowa z tablicą, będąca powierzchnią reklamową.

Kluczową cechą billboardu jest widoczność, wielkość, oraz umieszczony przekaz reklamowy, które odpowiadają za skuteczność reklamy, jej zauważalność i efekt sprzedażowy, bo temu właśnie służy billboard. Oprócz typowych billboardów o zmiennej grafice okresowej można wyróżnić billboardy lokalizacyjne, informacyjne, to jednak finalnie służą one również do zareklamowania miejsca. Często można spotkać przy drodze tablice informujące jak dojechać do danego obiektu, jak daleko znajduje się od bieżącej lokalizacji, bądź też reklamy wizerunkowe promujące jedynie nazwę marki lub konkretny produkt. Niezależnie od treści celem billboardu jest reklama pośrednia lub bezpośrednia.

Zobacz również: Co to billboard? Bilbord czy billboard?

Podoba Ci się nasz content? Podziel się nim!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp