Czy billboard się opłaca? Billboard czy warto?

Billboard do wynajęcia

Zalety reklamy billboardowej

Reklama billboardowa ma wiele zalet. Jest chętnie wykorzystywana jako narzędzie marketingowe, przede wszystkim, z takich powodów, jak:

 • duże zasięgi – dociera do szerokiej społeczności, co oznacza, że odbiorcami może być wiele potencjalnych klientów;
 • widoczność – widoczne przez całą dobę, o każdej porze dnia i nocy billboardy nie mają ograniczeń czasowych;
 • wzrost rozpoznawalności marki – poprzez umieszczenie reklamy przez długi okres czasu, odbiorcy utrwalają markę w swojej pamięci;
 • przyciągnięcie klientów do sklepu – jeśli biznes ma lokalizację stacjonarną, a billboard znajduje się w pobliżu lokalizacji sklepu lub punktu usługowego, to może się to przyczynić do wzrostu przychodów;
 • lokalizacja – billboardy możesz umieścić w miejscu, gdzie jest Twoja docelowa grupa odbiorców.

Czy billboard się opłaca?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować wiele czynników, które wpływają na opłacalność billboardów. Każda sytuacja i cel wymagają innej oceny, dlatego warto wziąć pod uwagę poniższe czynniki, które pozwolą ocenić, czy billboard się opłaca.

Pierwszym czynnikiem wpływającym na opłacalność billboardu jest cel reklamy. Może on się różnić potrzeb i celów biznesowych firmy. Dzięki reklamie billboardowej można osiągnąć cele takie jak: 

 • promocja produktów lub usług,
 • zwiększenie ruchu do sklepów lub punktów usługowych,
 • zwiększenie rozpoznawalności marki,
 • kreowanie pozytywnego wizerunku firmy,
 • zwiększenie ruchu na stronie internetowej,
 • dotarcie do lokalnej społeczności, jeśli firma działa na rynku lokalnym, 
 • edukacja konsumentów na temat korzyści z korzystania z ich usług lub produktów,
 • wsparcie dla wydarzeń i kampani sezonowych, np. Black Friday, Boże Narodzenie, Wielkanoc.

Kolejnym czynnikiem, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy billboard się opłaca, jest lokalizacja, bowiem ma ona ogromny wpływ na skuteczność kampanii. Istotne jest, aby lokalizacja odpowiadała Twojej grupie docelowej, była umieszczona w widocznym miejscu, nie zakrywana przez inne reklamy czy budynki oraz można było ją zobaczyć z daleka. Dobrze jest też, aby wokół Twojej reklamy billboardowej nie było zbyt dużej konkurencji. Wtedy Twój billboard staje się mniej widoczny. Bardzo popularna jest reklama przy autostradzie, której produkcją zajmuje się nasza firma.

Aby dowiedzieć się, czy Twoja inwestycja w billboard będzie opłacalna, należy oszacować wszystkie opłaty, związane z taką reklamą. Musisz wziąć pod uwagę, że koszty składają się na: projekt i produkcja reklamy, wynajem przestrzeni reklamowej, instalacja i demontaż, licencje i zezwolenia, czas trwania kampanii, koszty konserwacji, a dodatkowo oświetlenie billboardu lub koszty analizy efektywności. 

Żeby poznać odpowiedź na pytanie, czy billboard się opłaca, konieczny jest pomiar efektywności kampanii. Nie jest to łatwe zadanie, jednak możliwe do wykonania. Można przeprowadzić badania rozpoznawalności marki przed rozpoczęciem kampanii oraz po jej zakończeniu. To pozwoli określić czy świadomość marki wzrosła. Następnym wskaźnikiem pomiaru jest liczba odsłon, którą szacuje się na podstawie natężenia ruchu w okolicy. Jeśli na billboardzie został podany numer telefonu lub adres strony internetowej, można obserwować liczbę zapytań telefonicznych oraz śledzić ruch na stronie.

Billboard czy warto – podsumowanie

Podsumowując, billboardy mogą być efektywne i przynosić zyski w określonych okolicznościach. Przed podjęciem decyzji, należy przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na opłacalność reklamy billboardowej, a także jej zalety oraz wady. Bardzo ważny jest też prawidłowy pomiar efektywności, aby ocenić czy nasz billboard się opłaca. Jeżeli uważasz, że billboardy reklamowe zwiększą zyski Twojej firmy, warto zdecydować się na współpracę z marką Billboard.

Sprawdź również: Czym różni się baner od billboardu?

Podoba Ci się nasz content? Podziel się nim!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp